Zwiększanie motywacji i zaangażowania, poprawa wydajności oraz satysfakcji z pracy, a także rozwijanie umiejętności czy osiąganie pełnego potencjału… są to dość oczywiste powody, dla których warto indywidualizować ścieżkę rozwojową pracownika.
Ale co z:
- zatrzymaniem talentów w firmie?
Indywidualizacja ścieżki rozwojowej staje się odpowiedzią na nowe pokolenia na rynku pracy. Umożliwia ona dostrzeżenie unikalnych umiejętności/talentów każdego pracownika. Dzięki temu pracownik czuje się ceniony → wzmacnia się jego więź z organizacją oraz zadowolenie pracowników → zadowoleni i rozwijający się pracownicy stają się w dłuższej perspektywie ambasadorami marki → poprzez polecenia naturalnych ambasadorów, firma zyskuje nowe talenty i kontakty biznesowe. - rozwojem całego zespołu?
Indywidualizacja umożliwia pracownikom rozwijanie konkretnych umiejętności niezbędnych do efektywnego wykonywania ich obowiązków, co przyczynia się do lepszego dopasowania do ról w firmie, zmniejsza konkurowanie wewnątrz organizacji oraz ukierunkowuje pracowników na wspólne cele całego zespołu. - elastycznością i adaptacją?
Poprzez personalizację ścieżek rozwojowych pracowników, firma nabywa umiejętności istotne dla ewolucji firmy. Rozwój pojedynczego pracownika pozwala tworzyć zespoły osób gotowych do dostosowywania się do zmieniających się potrzeb i wyzwań biznesowych.
Istnieje wiele powodów, które (bez)pośrednio wpływają na prawidłowy transfer wiedzy w organizacji, a co za tym idzie – pozwala na wyznaczanie trendów na rynku. Gdy planujemy ścieżkę rozwojową pracowników, warto pamiętać o wyżej wymienionych aspektach. Dlaczego jest to takie istotne? W dłuższej perspektywie zmniejszają one fluktuację, wypalenie zawodowe, chodzenie do pracy „z przymusu”, spadek kreatywności oraz nabierający na znaczeniu quiet quitting.